"fairich" meaning in All languages combined

See fairich on Wiktionary

Verb [Scottish Gaelic]

IPA: /ˈfaɾʲəxʲ/
Etymology: From Old Irish airigidir (“perceive, notice”), from aire (“freeman, noble”). Etymology templates: {{inh|gd|sga|airigidir|t=perceive, notice}} Old Irish airigidir (“perceive, notice”) Head templates: {{head|gd|verb|past|dh'fhairich|||future|fairichidh|||verbal noun|faireachdainn|||||past participle|fairichte|head=}} fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte), {{gd-verb|fut=fairichidh|past=dh'fhairich|pp=fairichte|vn=faireachdainn}} fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte) Inflection templates: {{gd-conj|faireachdainn}}, {{gd-conj-table|fairich|dh'fhairich|fairichidh|dh'fhairichinn|dh'fhairicheadh|dh'fhairicheamaid|fairicheam|fairich|fairicheadh|fairicheamaid|fairichibh|fairicheadh|dh'fhairicheas|dh'fhairicheadh|fairichear|dh'fhairichteadh|fairichtear|dh'fhairichear|fairichteadh|fairichte|fairichinn|fairicheadh|fairicheamaid|dh'fhairichist|fairichist|type=regular|vn=faireachdainn}} Forms: dh'fhairich [past], fairichidh [future], faireachdainn [noun-from-verb], fairichte [participle, past], no-table-tags [table-tags], fairich [stem], faireachdainn [noun-from-verb], fairichte [participle, past], dh'fhairich [active, independent, past], dh'fhairicheadh [independent, passive, past], dh'fhairich [active, dependent, past], dh'fhairicheadh [dependent, passive, past], fairichidh [active, future, independent], fairichearfairichtear [future, independent, passive], fairich [active, dependent, future], fairichearfairichtear [dependent, future, passive], dh'fhairichinn [active, conditional, first-person, independent, singular], dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste [conditional, first-person, independent, passive, singular], fhairichinn [active, conditional, dependent, first-person, singular], fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste [conditional, dependent, first-person, passive, singular], dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn [active, conditional, first-person, independent, plural], dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste [conditional, first-person, independent, passive, plural], fhairicheamaid fhairicheadh sinn [active, conditional, dependent, first-person, plural], fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste [conditional, dependent, first-person, passive, plural], dh'fhairicheadh [active, conditional, error-unrecognized-form, independent], dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste [conditional, error-unrecognized-form, independent, passive], fhairicheadh [active, conditional, dependent, error-unrecognized-form], fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste [conditional, dependent, error-unrecognized-form, passive], dh'fhairicheas [active, error-unrecognized-form, independent], dh'fhairichear [error-unrecognized-form, independent, passive], fairicheam [active, first-person, imperative, independent, singular], fairichearfairichtear [first-person, imperative, independent, passive, singular], fairich [active, imperative, independent, second-person, singular], fairichearfairichtear [imperative, independent, passive, second-person, singular], fairicheadh [active, imperative, independent, singular, third-person], fairichearfairichtear [imperative, independent, passive, singular, third-person], fairicheamaid [active, first-person, imperative, independent, plural], fairichearfairichtear [first-person, imperative, independent, passive, plural], fairichibh [active, imperative, independent, plural, second-person], fairichearfairichtear [imperative, independent, passive, plural, second-person], fairicheadh [active, imperative, independent, plural, third-person], fairichearfairichtear [imperative, independent, passive, plural, third-person], no-table-tags [table-tags], fairich [stem], faireachdainn [noun-from-verb], fairichte [participle, past], dh'fhairich mi [first-person, independent, past, singular], dh'fhairich thu [independent, past, second-person, singular], dh'fhairich e [error-unrecognized-form, independent, past, singular], i [error-unrecognized-form, independent, past, singular], dh'fhairich sinn [first-person, independent, past, plural], dh'fhairich sibh [independent, past, plural, second-person], dh'fhairich iad [independent, past, plural, third-person], dh'fhairicheadh [impersonal, independent, past], fairichidh mi [first-person, future, independent, singular], fairichidh tu [future, independent, second-person, singular], fairichidh e [error-unrecognized-form, future, independent, singular], i [error-unrecognized-form, future, independent, singular], fairichidh sinn [first-person, future, independent, plural], fairichidh sibh [future, independent, plural, second-person], fairichidh iad [future, independent, plural, third-person], fairichearfairichtear [future, impersonal, independent], dh'fhairichinn [conditional, first-person, independent, singular], dh'fhairicheadh tu [conditional, independent, second-person, singular], dh'fhairicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, independent, singular], i [conditional, error-unrecognized-form, independent, singular], dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn [conditional, first-person, independent, plural], dh'fhairicheadh sibh [conditional, independent, plural, second-person], dh'fhairicheadh iad [conditional, independent, plural, third-person], dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste [conditional, impersonal, independent], cha do dh'fhairich mi [first-person, negative, past, singular], cha do dh'fhairich thu [negative, past, second-person, singular], cha do dh'fhairich e [error-unrecognized-form, negative, past, singular], i [error-unrecognized-form, negative, past, singular], cha do dh'fhairich sinn [first-person, negative, past, plural], cha do dh'fhairich sibh [negative, past, plural, second-person], cha do dh'fhairich iad [negative, past, plural, third-person], cha do dh'fhairicheadh [impersonal, negative, past], chan fhairich mi [first-person, future, negative, singular], chan fhairich thu [future, negative, second-person, singular], chan fhairich e [error-unrecognized-form, future, negative, singular], i [error-unrecognized-form, future, negative, singular], chan fhairich sinn [first-person, future, negative, plural], chan fhairich sibh [future, negative, plural, second-person], chan fhairich iad [future, negative, plural, third-person], chan fhairichearchan fhairichtear [future, impersonal, negative], chan fhairichinn [conditional, first-person, negative, singular], chan fhairicheadh tu [conditional, negative, second-person, singular], chan fhairicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, negative, singular], i [conditional, error-unrecognized-form, negative, singular], chan fhairicheamaidchan fhairicheadh sinn [conditional, first-person, negative, plural], chan fhairicheadh sibh [conditional, negative, plural, second-person], chan fhairicheadh iad [conditional, negative, plural, third-person], chan fhairichteadhchan fhairichist¹chan fhairichiste [conditional, impersonal, negative], an do dh'fhairich mi? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], an do dh'fhairich thu? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], an do dh'fhairich e [error-unrecognized-form, past, singular], i? [error-unrecognized-form, past, singular], an do dh'fhairich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], an do dh'fhairich sibh? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], an do dh'fhairich iad? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], an do dh'fhairicheadh? [error-unrecognized-form, impersonal, past], am fairich mi? [error-unrecognized-form, first-person, future, singular], am fairich thu? [error-unrecognized-form, future, second-person, singular], am fairich e [error-unrecognized-form, future, singular], i? [error-unrecognized-form, future, singular], am fairich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, future, plural], am fairich sibh? [error-unrecognized-form, future, plural, second-person], am fairich iad? [error-unrecognized-form, future, plural, third-person], am fairichear?am fairichtear? [error-unrecognized-form, future, impersonal], am fairichinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], am fairicheadh tu? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], am fairicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, singular], i? [conditional, error-unrecognized-form, singular], am fairicheamaid?am fairicheadh sinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], am fairicheadh sibh? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], am fairicheadh iad? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], am fairichteadh?am fairichist?¹am fairichiste? [conditional, error-unrecognized-form, impersonal], nach do dh'fhairich mi? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], nach do dh'fhairich thu? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], nach do dh'fhairich e [error-unrecognized-form, past, singular], nach do dh'fhairich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], nach do dh'fhairich sibh? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], nach do dh'fhairich iad? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], nach do dh'fhairicheadh? [error-unrecognized-form, impersonal, past], nach fairich mi? [error-unrecognized-form, first-person, future, singular], nach fairich thu? [error-unrecognized-form, future, second-person, singular], nach fairich e [error-unrecognized-form, future, singular], nach fairich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, future, plural], nach fairich sibh? [error-unrecognized-form, future, plural, second-person], nach fairich iad? [error-unrecognized-form, future, plural, third-person], nach fairichear?nach fairichtear? [error-unrecognized-form, future, impersonal], nach fairichinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], nach fairicheadh tu? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], nach fairicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, singular], nach fairicheamaid?nach fairicheadh sinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], nach fairicheadh sibh? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], nach fairicheadh iad? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], nach fairichteadh?nach fairichist?¹nach fairichiste? [conditional, error-unrecognized-form, impersonal], dh'fhairicheas mi [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, singular], ma dh'fhairicheas mi [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, singular], dh'fhairicheas thu [affirmative, error-unrecognized-form, second-person, singular], ma dh'fhairicheas thu [affirmative, error-unrecognized-form, second-person, singular], dh'fhairicheas e [affirmative, error-unrecognized-form, singular], ma dh'fhairicheas e [affirmative, error-unrecognized-form, singular], i [affirmative, error-unrecognized-form, singular], dh'fhairicheas sinn [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, plural], ma dh'fhairicheas sinn [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, plural], dh'fhairicheas sibh [affirmative, error-unrecognized-form, plural, second-person], ma dh'fhairicheas sibh [affirmative, error-unrecognized-form, plural, second-person], dh'fhairicheas iad [affirmative, error-unrecognized-form, plural, third-person], ma dh'fhairicheas iad [affirmative, error-unrecognized-form, plural, third-person], dh'fhairichear [affirmative, error-unrecognized-form, impersonal], ma dh'fhairichear [affirmative, error-unrecognized-form, impersonal], fairich mi [error-unrecognized-form, first-person, negative, singular], mur fairich mi [error-unrecognized-form, first-person, negative, singular], fairich thu [error-unrecognized-form, negative, second-person, singular], mur fairich thu [error-unrecognized-form, negative, second-person, singular], fairich e [error-unrecognized-form, negative, singular], mur fairich e [error-unrecognized-form, negative, singular], i [error-unrecognized-form, negative, singular], fairich sinn [error-unrecognized-form, first-person, negative, plural], mur fairich sinn [error-unrecognized-form, first-person, negative, plural], fairich sibh [error-unrecognized-form, negative, plural, second-person], mur fairich sibh [error-unrecognized-form, negative, plural, second-person], fairich iad [error-unrecognized-form, negative, plural, third-person], mur fairich iad [error-unrecognized-form, negative, plural, third-person], fairichear fairichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], fairichearmur fairichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], murr fairichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], murrmur fairichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], fairicheam [first-person, imperative, singular], fairich [imperative, second-person, singular], fairicheadh e [error-unrecognized-form, imperative, singular], i [error-unrecognized-form, imperative, singular], fairicheamaid [first-person, imperative, plural], fairichibh [imperative, plural, second-person], fairicheadh iad [imperative, plural, third-person], fairichearfairichtear [imperative, impersonal], no-table-tags [table-tags], fairich [error-unrecognized-form], fhairich [error-unrecognized-form]
  1. feel
    Sense id: en-fairich-gd-verb-EWxJEw8U
  2. grope
    Sense id: en-fairich-gd-verb-ln4ahRb0 Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 21 32 24 24 Disambiguation of Pages with entries: 12 59 14 14 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 11 61 16 12
  3. hear
    Sense id: en-fairich-gd-verb-SQAMRETV
  4. perceive
    Sense id: en-fairich-gd-verb-0n0Vc7~Z

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "airigidir",
        "t": "perceive, notice"
      },
      "expansion": "Old Irish airigidir (“perceive, notice”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish airigidir (“perceive, notice”), from aire (“freeman, noble”).",
  "forms": [
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "future",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairicheamaid fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichearchan fhairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheamaidchan fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichteadhchan fhairichist¹chan fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichear?am fairichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheamaid?am fairicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichteadh?am fairichist?¹am fairichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichear?nach fairichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheamaid?nach fairicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichteadh?nach fairichist?¹nach fairichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichear fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearmur fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murr fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murrmur fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairich",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "",
        "11": "verbal noun",
        "12": "faireachdainn",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "past participle",
        "18": "fairichte",
        "2": "verb",
        "3": "past",
        "4": "dh'fhairich",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "future",
        "8": "fairichidh",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "fairichidh",
        "past": "dh'fhairich",
        "pp": "fairichte",
        "vn": "faireachdainn"
      },
      "expansion": "fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte)",
      "name": "gd-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "faireachdainn"
      },
      "name": "gd-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fairich",
        "10": "fairicheamaid",
        "11": "fairichibh",
        "12": "fairicheadh",
        "13": "dh'fhairicheas",
        "14": "dh'fhairicheadh",
        "15": "fairichear",
        "16": "dh'fhairichteadh",
        "17": "fairichtear",
        "18": "dh'fhairichear",
        "19": "fairichteadh",
        "2": "dh'fhairich",
        "20": "fairichte",
        "21": "fairichinn",
        "22": "fairicheadh",
        "23": "fairicheamaid",
        "24": "dh'fhairichist",
        "25": "fairichist",
        "3": "fairichidh",
        "4": "dh'fhairichinn",
        "5": "dh'fhairicheadh",
        "6": "dh'fhairicheamaid",
        "7": "fairicheam",
        "8": "fairich",
        "9": "fairicheadh",
        "type": "regular",
        "vn": "faireachdainn"
      },
      "name": "gd-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "feel"
      ],
      "id": "en-fairich-gd-verb-EWxJEw8U",
      "links": [
        [
          "feel",
          "feel"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 32 24 24",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 59 14 14",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 61 16 12",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grope"
      ],
      "id": "en-fairich-gd-verb-ln4ahRb0",
      "links": [
        [
          "grope",
          "grope"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hear"
      ],
      "id": "en-fairich-gd-verb-SQAMRETV",
      "links": [
        [
          "hear",
          "hear"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "perceive"
      ],
      "id": "en-fairich-gd-verb-0n0Vc7~Z",
      "links": [
        [
          "perceive",
          "perceive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfaɾʲəxʲ/"
    }
  ],
  "word": "fairich"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
    "Scottish Gaelic terms inherited from Old Irish",
    "Scottish Gaelic verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "airigidir",
        "t": "perceive, notice"
      },
      "expansion": "Old Irish airigidir (“perceive, notice”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish airigidir (“perceive, notice”), from aire (“freeman, noble”).",
  "forms": [
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "future",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairicheamaid fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairichteadhfhairichist¹fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "faireachdainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichidh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheamaiddh'fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichteadhdh'fhairichist¹dh'fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhairicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichearchan fhairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheamaidchan fhairicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhairichteadhchan fhairichist¹chan fhairichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhairicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichear?am fairichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheamaid?am fairicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am fairichteadh?am fairichist?¹am fairichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhairicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichear?nach fairichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheamaid?nach fairicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach fairichteadh?nach fairichist?¹nach fairichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhairichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur fairich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichear fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearmur fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murr fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murrmur fairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fairichearfairichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fairich",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhairich",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "",
        "11": "verbal noun",
        "12": "faireachdainn",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "past participle",
        "18": "fairichte",
        "2": "verb",
        "3": "past",
        "4": "dh'fhairich",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "future",
        "8": "fairichidh",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "fairichidh",
        "past": "dh'fhairich",
        "pp": "fairichte",
        "vn": "faireachdainn"
      },
      "expansion": "fairich (past dh'fhairich, future fairichidh, verbal noun faireachdainn, past participle fairichte)",
      "name": "gd-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "faireachdainn"
      },
      "name": "gd-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fairich",
        "10": "fairicheamaid",
        "11": "fairichibh",
        "12": "fairicheadh",
        "13": "dh'fhairicheas",
        "14": "dh'fhairicheadh",
        "15": "fairichear",
        "16": "dh'fhairichteadh",
        "17": "fairichtear",
        "18": "dh'fhairichear",
        "19": "fairichteadh",
        "2": "dh'fhairich",
        "20": "fairichte",
        "21": "fairichinn",
        "22": "fairicheadh",
        "23": "fairicheamaid",
        "24": "dh'fhairichist",
        "25": "fairichist",
        "3": "fairichidh",
        "4": "dh'fhairichinn",
        "5": "dh'fhairicheadh",
        "6": "dh'fhairicheamaid",
        "7": "fairicheam",
        "8": "fairich",
        "9": "fairicheadh",
        "type": "regular",
        "vn": "faireachdainn"
      },
      "name": "gd-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "feel"
      ],
      "links": [
        [
          "feel",
          "feel"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grope"
      ],
      "links": [
        [
          "grope",
          "grope"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hear"
      ],
      "links": [
        [
          "hear",
          "hear"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "perceive"
      ],
      "links": [
        [
          "perceive",
          "perceive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfaɾʲəxʲ/"
    }
  ],
  "word": "fairich"
}

Download raw JSONL data for fairich meaning in All languages combined (23.8kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2nd & 3rd'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third m/f'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: fairich/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "fairich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "fairich",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.